בחור מגרד את הישבן בגלל גירוי

אין דבר מציק יותר מתחושת גרד באיזורים אינטימיים בגוף. להבדיל מגרד שתוקף איזורים כמו היד או הרגל, שהם איזורים שאותם ניתן לגרד בקלות ומבלי כל בושה או מבוכה, כאשר מתקיים גרד באיזורים אינטימיים אנחנו עלולים למצוא את עצמנו "מתקפלים" מבושה, מחפשים אחרי פינות נסתרות על מנת להצליח ולגרד את האיזור, וכמובן את שגרת החיים שלנו מלווה תחושה מאוד לא נוחה. אחת מתחושות הגרד החריפות והמציקות ביותר היא תחושה של גרד אנאלי, שיכולה לנבוע מכל מיני סיבות שונות, וגם יכולה להיות מקומית וחולפת בחלק מהמקרים, לעומת מקרים אחרים שבהם היא תהיה תחושה הרבה יותר טורדנית וארוכת טווח. היות וגרד אנאלי מאפיין לא מעט אנשים מהאוכלוסיה, כדאי שנבין מהן הסיבות שגורמות לו להתרחש, כיצד ניתן להתמודד איתו, וגם מה עושים במקרים שבהם הוא לא חולף – לא בקלות ולא בכלל.

גרד אנאלי – מהו?

כאשר אנחנו מדברים על גרד אנאלי, אנחנו מדברים על תחושה שבה איזור פי הטבעת הופך לרגיש, ואין לנו ברירה אלא לגרד אותו בכפייתיות. גרד אנאלי מהווה בעיה מאוד לא פשוטה להתמודדות, משום שמדובר על איזור רגיש אפילו יותר מאשר איזורים אחרים בגוף.

ברגע שאדם מסוים מתמודד עם גרד אנאלי, הוא עלול למצוא את עצמו משנה את ההתנהגות הטבעית שלו, ומגיע לכדי מצבים של עיוותים בגוף, יציאה להפסקות ארוכות יותר מהעבודה, ולעיתים אף הימנעות מוחלטת מביצוע פעולות שונות, מפגשים עם אנשים ועוד.

סיבות חולפות ונשלטות של גרד אנאלי, לעומת סיבות שאין עליהן שליטה

גרד אנאלי יכול להיגרם בעקבות שתייה או אכילה של מגוון מאכלים או משקאות חומציים, כמו גם מאכלים או משקאות המכילים קפאין. גם מאכלים מתוקים כמו פירות או שוקולד נכללים תחת הקטגוריה הזו. צריכה של מאכלים או משקאות אלו עלולה בהחלט להוביל לכדי גרד אנאלי, בעקבות שינוי הרכב הצואה שיוצאת לאחר הצריכה. מדובר כאן על סיבות שניתן לשלוט על ההיווצרות שלהן או על הימנעות מהן – משום שאנחנו יכולים פשוט לבחור לא לאכול או לשתות את המאכלים והמשקאות מהסוג הזה.

לעומת זאת, קיימות גם סיבות שונות כמו טחורים, תולעים, אלרגיות שונות ועוד, שיכולות גם הן להוביל לכדי מצב של גרד אנאלי. כאן מדובר על סיבות שאין לנו בהכרח שליטה על ההיווצרות שלהן. למשל, לא פעם תולעים גורמות לגרד אנאלי לאחר שהן מופיעות בעקבות צריכה מוגברת מאוד של סוכרים, דבר שאותו ניתן להפסיק באופן יזום. לצד זה, לא פעם טחורים מגיעים משום מקום, ומבלי סיבה מוגדרת כמו הריון, ניקיון תכוף של איזור פי הטבעת ועוד, ואז לא ניתן לשלוט על ההיווצרות שלהם.

פתרונות לגרד אנאלי – איך עושים את זה?

כאמור, סיבות שמהן ניתן להימנע, הן סיבות שאפשר להתמודד איתן מבעוד מועד, ולמנוע מהן להפוך לבעיות שונות שיובילו לגרד אנאלי. לעומת זאת, במקרים שבהם גרד אנאלי הופך לבעיה טורדנית שהמקור שלה אינו ידוע ולא נראה שהוא הולך לקראת סיום – יש לקבוע תור לכירורג שיבדוק את איזור פי הטבעת, ויחליט על דרכי הפעולה.

גרד אנאלי יכול לבוא לידי פתרון על ידי מגוון תכשירים שונים, כמו משחות, קרמים ואבקות טיפוליות. לעיתים יהיה מדובר על תכשירים מוכרים יותר ונפוצים יותר, שאין בהם אפילו צורך במרשם רופא, אולם לעיתים בהחלט יהיה מדובר על תכשירים נדירים יותר, שבהחלט מצריכים מרשם רופא. בחלק מהמקרים, ובהתאם לבדיקה של כירורג מומחה, יכול לעלות גם הצורך בטיפול מעמיק יותר, הכולל ניתוח פתוח או ניתוח זעיר פולשני.

ניתוח פרקטולוגי לטיפול בגרד אנאלי

במידת הצורך, יתבצע ניתוח פרקטולוגי לטיפול בגרד אנאלי. במקרים שבהם מקורו של גרד אנאלי יהיה מסיבות שמצריכות את הניתוח, יעלו על השולחן שתי אפשרויות – האחת ניתוח פתוח, והשניה ניתוח זעיר פולשני, בהתאם להמלצתו של הרופא המנתח ובהתאם לסוג הבעיה. ניתוח פרקטולוגי פתוח הוא ניתוח שמצריך הליך החלמה ארוך יותר, ומביא איתו אפשרויות לא מעטות להיווצרות זיהומים. הודות לטכנולוגיות מתקדמות ביותר, היום שיטות ניתוח זעיר פולשניות הן שיטות הרבה יותר נפוצות, משום שהן מובילות להליך החלמה הרבה יותר מהיר, ולסיכויים פחותים יותר להיווצרות זיהומים.

ההבדלים המהותיים שבין ניתוח פתוח לבין ניתוח זעיר פולשני הם שניתוח פתוח הוא פשוטו כמשמעו – כאשר גופו של המנותח נפתח לצורך ביצוע הניתוח, לעומת ניתוח זעיר פולשני שמתבצע על ידי חירור של מספר חריצים בודדים, שבאמצעותם ניתן לטפל במכשור מתקדם בבעיה שנמצאת בתוך גופו של המטופל.

גרד אנאלי הוא בעיה שמצריכה טיפול מידי

היות ומדובר על עשרות סיבות שונות שיכולות להוביל לכדי מצב של גרד אנאלי, מדובר על סיטואציה שיש לטפל בה במהירות כמה שיותר גבוהה. גרד אנאלי שלא מקבל מענה בזמן, עלול להתפתח לכדי בעיות רפואיות הרבה יותר חמורות, שהטיפול בהן יהפוך להיות מורכב יותר מזה שאמור היה להיות להן מלכתחילה. לצורך העניין גם כדאי לבחור את הכירורג המקצועי ביותר שיבדוק אתכם, כדי לקבל אבחנה מדויקת בשלב כמה שיותר מוקדם.

ד"ר אלדד פובזנר לאבחון וטיפול של גרד אנאלי

ד"ר אלדד פובזנר הוא אחד מהכירורגים המומלצים והטובים ביותר במדינת ישראל. הוא מחזיק בשנות ניסיון עשירות, ידע מקצועי נרחב, ועושה שימוש במיטב הכלים המתקדמים שעומדים לרשות עולם הרפואה במאה ה-21. צרו קשר עם ד"ר אלדד פובזנר לקביעת התור הבא שלכם.

על מה דיברנו עד כה?
שתפו את המאמר:
ד"ר אלדד פובזנר - מומחה לכירורגיה כללית ולפרוסקופית
ד"ר אלדד פובזנר - מומחה לכירורגיה כללית ולפרוסקופית

בוגר ביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

התמחות בכירורגיה כללית בבי"ח בילינסון. חבר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב

מנהל המערך הכירורגי בבי"ח השרון – מרכז רפואי רבין.