בחורה תופסת את צד הבטן בכלל כאב

הלבלב הוא איבר בעל חשיבות רבה במערכת העיכול, כאשר בלעדיו הגוף לא יכול לבצע את עיכול במזון בצורה הראויה. כמו כל איבר בגוף, גם בלבלב יכולות להיות בעיות שונות, כאשר אחת הידועות שבהן הוא דלקת בלבלב. הדלקת הזו יכולה להיות ברמות סיכון שונות, אולם בכל מקרה היא משהו שחשוב לטפל בו כמה שיותר מהר. כאן תקבלו את כל המידע על דלקת לבלב.

דלקת בלבלב

דלקת בלבלב מגיעה בדרך כלל בשתי רמות חומרה שונות. הרמה הראשונה היא דלקת לא כרונית שלאחר כמה ימים כנראה תחלוף. מעבר לכאבים סבירים הדלקת החולפת לא אמורה להוות משהו מדאיג, ובעזרת טיפול קצר ניתן להתגבר עליה. הבעיה מתחילה כאשר הדלקת בלבלב הופכת להיות דלקת כרונית, ואז כמובן חשוב לתת לא את מלוא תשומת הלב.

אבחנה של דלקת בלבלב

האבחנה לדלקת מתבצעת בעזרת שלושה כלים מרכזיים. הכלי הראשון הוא בדיקה פיזית של רופא, לאחר מכן בדיקות כמובן וכמובן ביצוע של הדמיות שונות כמו CT, MRI וכיו"ב. ההדמיות הללו הן שיכולות לתת את החותם הסופי האם אתם סובלים מדלקת בלבלב או לא.

תסמינים של דלקת כרונית בלבלב

האבחנה שאתם סובלים מהדלקת הזו מגיעה בדרך כלל בעקבות תלונות על תסמינים שונים. בין התסמינים הללו ניתן למנות כאבים באזור הבטן העליונה, ובמקרים רבים גם כאבים שחודרים לאזור הגב. תסמין נוסף הוא שיבוש במערכת העיכול שבא לידי ביטוי בחוסר איזון של רמות הסוכר והשומן בדם שלכם, דבר שכמובן ניתן לשים לב אליו רק בעקבות בדיקות דם.

תסמינים נוספים הן חום גבוה לעיתים קרובות, בעיות שונות במערכת העיכול כמו הקאות, שלשולים וכיו"ב. כמובן, התסמינים הללו הן סימן להרבה מאוד בעיות, והם לא בהכרח מצביעים על כך שאתם סובלים מדלקת בלבלב.

טיפול בדלקת לבלב

ברגע שבוצע אבחון של דלקת הלבלב, על המטופל להתאשפז בבית חולים בהקדם. בשלב הראשון של הטיפול החולה יקבל הזנה מלאכותית, לאור העובדה שהוא לא יכול לאכול בצורה סדירה. שלבי הטיפול נקבעים כמובן לפי חומרת המחלה, וישנם מקרים שבהם יהיה צורך להעניק למטופל טיפול אנטיביוטי או אפילו ניקוז של נוזלים באזור הלבלב, כדי למנוע התפשטות של זיהום.

משך זמן הטיפול תלוי כמובן בחומרת המחלה, וניתן לקבוע אות ורק לאחר אבחון מדוקדק של מצב הדלקת. ברוב המקרים מדובר על אשפוז של פחות משבוע, אולם את זה לא ניתן לקבוע בשלב הראשוני וחשוב שתהיו ערוכים לכך.

מניעת הדלקת

הדרך הטובה ביותר לטפל בדלקת הזו היא כמובן בצורה מניעתית, עוד לפני שהיא מגיעה לגוף שלנו. לצורך זה חשוב להבין קודם כל את הגורמים המרכזיים להופעה שלה. לאור העובדה שהלבלב הוא חלק ממערכת העיכול, תזונה לא טובה מהווה גורם מרכזי בהופעה של הדלקת. ככל שרמות השומן בדם גבוהות יותר, כך הסיכוי לקבל את הדלקת גבוה יותר.

בנוסף, צריכה של אלכוהול שידועה בתור משהו שפוגע במערכת העיכול, גם היא מהווה גורם מרכזי בהופעה של הדלקת. עם זאת, הגורם השכיח ביותר לדלקת הוא הימצאות של אבנים בכיס המרה. אפשרות נוספת היא שהדלקת מצביעה על גידול בלבלב, כך שהדלקת היא רק סימפטום לבעיה חמורה הרבה יותר.

מניעת דלקת נוספת

חשוב לזכור שהטיפול אינו השלב הסופי, וחשוב להבין כיצד לאחר הטיפול אנחנו מונעים מצב שבו הדלקת חוזרת. לצורך זה חשוב כמובן להבין מה הגורם לדלקת, ובעקבותיו למנוע את הישנותה. אם הגורם לדלקת הוא הימצאות של אבנים בכיס מרה, ישנם מקרים שבהם כריתת כיס המרה היא הצעד שעליו הרופאים יחליטו. ניתוחי כיס המרה הן אקט רפואי מורכב, ויש לבצע אותם רק לאחר התייעצות עם רופא מומחה מהתחום.

אם הגורם לדלקת הוא תזונתי, חשוב לבצע שינוי יסודי בתזונה כדי שהלבלב שלכם יחזור לתפקד כמו שצריך ולא יצטרך להתמודד עם פירוק של חומרים שמזיקים למערכת העיכול.

שכיחות המחלה

בעוד שבעבר דלקות הלבלב לא היו מחלה מצויה במיוחד, בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה חדה בשיעור של הסובלים מדלקות בלבלב. הסיבה המרכזית לכך היא שתיית אלכוהול מרובה וצריכה מזון מתועש, דבר שכמובן הגיע לממדים גדולים מאוד בשנים האחרונות. אז אם אתם מעוניינים להישאר מחוץ לסטטיסטיקה הזו, נסו כמה שיותר להימנע מהמזונות הללו.

סיכויי החלמה

גם אם חליתם בדלקת בלבלב, חשוב שתדעו שסיכויי ההחלמה מהדלקת הזו נחשבים די גבוהים. אחוז התמותה ממנה הוא נמוך מאוד ובעזרת הטיפולים שקיימים היום אתם יכולים לחזור לעצמכם יחסית מהר. עם זאת, חשוב להקפיד כמובן על הוראות הרופאים כדי למנוע מצב של הישנות הדלקת אחרי שכבר הצלחתם להתגבר עליה בפעם הראשונה.

בחירת רופא

לאור העובדה שדלקת בלבלב יכולה להיות גם דלקת כרונית, חשוב לבחור ברופא שיוכל ללוות אתכם למשך תקופה ארוכה, ולא רק רופא שאליו תגיעו פעם לייעוץ מקצועי. מומלץ גם שהרופא יכיר היטב את כל התיק הרפואי שלכם, כדי שתהיה לפניו תמונה מלאה של המצב שלכם מה שכמובן יעזור לו להבין מה הגורם לדלקת ומהי הדרך הטיפול היעילה ביותר עבורכם.

לסיכום

דלקת בלבלב נובעת משלל גורמים כאשר העיקריים שבהם הם אבנים בכיס המרה, מזון מתועש ושתיית אלכוהול מרובה. לאחר אבחון בדלקת המטופל יתאשפז למספר ימים. חשוב לדעת שטיפול נכון מוביל בסבירות גבוהה להתגברות על הדלקת.

על מה דיברנו עד כה?
שתפו את המאמר:
ד"ר אלדד פובזנר - מומחה לכירורגיה כללית ולפרוסקופית
ד"ר אלדד פובזנר - מומחה לכירורגיה כללית ולפרוסקופית

בוגר ביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

התמחות בכירורגיה כללית בבי"ח בילינסון. חבר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב

מנהל המערך הכירורגי בבי"ח השרון – מרכז רפואי רבין.