הליך ההחלמה המלא מניתוח בקע

איור של ילד סובל מכאבים בבטן

מי שעובר ניתוח לתיקון בקע, נוטה לסבול מכאבים קלים עד כאבים בינוניים, ותחושה כללית של הזנחה. הדבר אף מאוד נורמטיבי לחוש משיכות כאלו ואחרות באיבר שנפגע בעת תהליך ההחלמה מניתוח בקע. מאידך, מרבית בני האדם חשים הרבה יותר טוב אחרי כמה ימים, ואפילו מצוין בתום שבעה ימים מההליך הכירורגי שהם עברו

אנו מעוניינים שתקראו בעיון רב את המאמר הזה, ואולי תמצאו בו חומר עיוני מספק, שיענה נכונה על כל השאלות שעולות לכם. כמו למשל – יש לשער, שתחושות בחוסר נוחות או בכאבים בתום ההליך הכירורגי של הבקע שעברתם, במקום שבו החתך מבריא. כאשר יש בני אדם שחשים כאבים במשך חודש או למעלה מכך מיד אחרי שעברו פרוצדורה ניתוחים של בקע, לעומתם, מרבית הבריות חשים הרבה יותר טוב כשבועיים לאחר הניתוח בקע. יש המון מטופלים שמשליכים לפח האשפה את משככי הכאבים שקיבלו בהמלצת המנתח שלהם תוך כדי כמה ימים לאחר צליחת ניתוח הבקע.

מה הוא זמן ההחלמה מניתוח בקע המשוער?

זמני ההחלמה מניתוח בקע נתונים לשינויים, על פי כמה משתנים, ולהלן נציג אותם בפניכם –

Ø  על פי המון מחקרים, אשר בוצעו בתחום הזה, נמצא כי ניתוח בקע, אשר מבוצע על ידי מנתח מנוסה ומוכשר, מוריד את הסיכונים לסבול מכל מיני תופעות לוואי.

Ø  זמן ההחלמה מהליך כירורגי של בקע תלוי ברמת הניסיון של המנתח.

Ø  יש קשר לסוג הבקע שממנו סבלתם.

Ø  בקע מפשעתי מהווה את הסוג הכי שכיח של בקע, כאשר לרוב הוא מלווה בהרבה פחות סיבוכים בהחלמה.

Ø  במידה ואתם בריאים, באופן יחסי, הנטייה שלכם להחלים מניתוח בקע תהיה הרבה יותר מהירה מבני אדם יותר חולניים.

Ø  תהליך ההחלמה מהליך כירורגי של בקע קשור לסוג הניתוח הספציפי שעברתם.

Ø  לרוב, בני אדם שעברו הליך כירורגי של בקע בשיטה של רובוטי או בשיטה של לפרוסקופיה, מציגים אחוזי החלמה הרבה יותר מהירים, לעומת מטופלים שעברו הליך כירורגי של בקע מסורתי.

Ø  זמן ההחלמה מניתוח של בקע תלוי בגילאים שלכם.

Ø  תקופת ההחלמה מניתוח של בקע קשורה בהכרח למצב הבריאות הכללי שלכם.

Ø  במידה ועברתם הליך כירורגי של בקע רובוטי או לפרוסקופי, יש להניח, כי תשובו לביתכם כבר באותו יום, אבל חייב להתלוות אליכם אדם שייקח אתכם למקום המשכן הקבוע שלכם, בשל השפעות ההרדמה.

מה עליכם לעשות עבור תהליך ההחלמה מניתוח בקע?

יש כל מיני פעולות שעליכם לעשות עבור ההחלמה מניתוח בקע. ריכזנו את החשובות מכולן, והנה הן לפניכם –

Ø  בתום ההליך הכירורגי של הבקע אתם צריכים להיות בסמיכות למבוגר אחרי במשך יממה שלמה, וזאת על מנת לבצע מעקב אחרי היתכנות של סיבוכים מהניתוח בקע.

Ø  עליכם להקפיד על מנוחה רבה, משום ששינה במידה הנאותה תסייע לכם בתהליך ההחלמה המהיר שלכם.

Ø  במידה והנכם חייבים לעמוד, לנוע, להתעטש או להשתעל – עליכם להפעיל לחץ עדין על המקום של הניתוח בטרם או במשך התנועה שתעשו.

Ø  תעקבו בקשב רב אחרי ההנחיות של הרופא שניתח אתכם, שמורות לכם איך לטפל באופן מיטבי בפצע הפתוח שלכם. מרבית בני האדם רשאים לעבור אמבטיה לאחר יומיים מסיום ההליך הכירורגי של הבקע. לא כדאי שתתקלחו במהלך השבועיים של תום ההליך הכירורגי של הבקע.

Ø  ידועים המקרים של עצירויות אחרי ניתוחים שכאלו. תפחיתו את הסיכונים לבואן באמצעות שתייה מרובה, ובאמצעות צריכה של תזונה נכונה. באם תסבלו מעצירות, היא עשויה להסב לכם לכאבים רבים מסביב למקום שנותח.

Ø  במידה והנכם נוטלים כדורים כנגד כאב, תיטלו אותם באופן ספציפי שמצוין במרשם שקיבלתם מידי המנתח שלכם. במידה ואתם מרגישים שהתרופות כבר סיימו את תפקידם, השליכו אותן, בהתאם להנחיות שקיבלתם מבעוד מועד.

מה עליכם לעשות, על מנת לתמוך בתהליך ההחלמה מניתוח בקע?

קיימות כל מיני הנחיות ברורות, שתקבלו מידי המנתח שלכם, שיכולות לתמוך בתהליך ההחלמה מניתוח בקע. ונחלק אותן לפי סוגים, כדלקמן –

הנחיות באופן כללי –

Ø      תחזיקו כרית מעל גבי החתך של הניתוח, בעוד אתם נושמים נשימות עמוקות, או בעוד אתם צריכים להשתעל. הכרית יכולה לתמוך בבטן שלכם, ועל ידי כך להפחית את הכאבים שלכם.

Ø      תבצעו כל מיני תרגילי נשימה בבית שלכם, בהתאם להוראות המדויקות של המנתח שלכם, הם יסייעו בידכם למנוע תרחיש של התחלת דלקת ריאות.

Ø      במידה וצלחתם ניתוח בקע לפרוסקופי, שמא אף תחוו כאב בכתף שלכם, כאשר הוא עלול להימשך, לרוב, במשך יממה או במשך שני ימים.

Ø      עליכם להקפיד על קבלת טיפולי מעקב, שמהווים נדבך משמעותי לבטיחות ולטיפול שלכם. אל תפספסו אף תור עם הרופא המנתח, בפרט שנתקלתם בבעיה.

Ø      כדאי שתדעו את תוצאות הבדיקות, וכן שתנהלו רשימה מסודרת של התרופות שהנכם נוטלים באופן קבוע.

פעילות מומלצת כחלק מתהליך ההחלמה של ההליך הכירורגי בבקע –

Ø      כשהנכם חשים בעייפות, תרבו לנוח. שינה מרבית תסייע בתהליך ההתאוששות שלכם.

Ø      תנסו ללכת מדי יום ביומו. כדאי להתחיל ללכת כל יום קצת יותר ממה שהלכתם אתמול. לאט לאט תרחיבו את טווח ההליכה היומית שלכם. באופן כללי, ביכולתה של ההליכה להגביר את זרימת הדם, והיא מי שתעזור לכם למנוע מצב של עצירויות או של דלקת ריאות.

Ø      במידה והרופא המנתח ממליץ לכם ללכת עם בגד לבטן, תעשו בו שימוש בהתאם להנחיות שלו. מדובר על תחבושת אלסטית, אשר מסוגלת לעטוף את הירכיים העליונות ואת הבטן שלכם, היא מסייעת לשם תמיכה בשרירי הבטן שלכם, בתום הליך כירורגי של בקע.

Ø      הימנע מפעילויות מאומצות, כגון רכיבה על אופניים, ריצה, הרמת משקולות או פעילות אירובית, עד שהרופא שלך אומר שזה בסדר.

על מה דיברנו עד כה?
שתפו את המאמר:
Picture of ד"ר אלדד פובזנר - מומחה לכירורגיה כללית ולפרוסקופית
ד"ר אלדד פובזנר - מומחה לכירורגיה כללית ולפרוסקופית

בוגר ביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

התמחות בכירורגיה כללית בבי"ח בילינסון. חבר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב

מנהל המערך הכירורגי בבי"ח השרון – מרכז רפואי רבין.