בחורה שמה את יד ימין על המותן

אתם עשויים לסבול מקילה, בעוד איברים או רקמות השומן שלכם יידחפו דרך מקום מוחלש של רקמות החיבור או לחלופין בדופן של השרירים שמסביב. קילה, לרוב, לא נעשה קל יותר, והמצב לא ישתפר באופן עצמוני. קילה הוא בעל נטייה להיות מאוד גדול. יש מצבים, אשר הם נחשבים למאוד נדירים, שבהם עשוי הקילה להביא לכדי סיבוך, שעלול ממש לסכן את החיים שלכם.

משום שכך, הרופא שלכם בוודאי ימליץ לכם לפעמים לעבור ניתוח קילה. אבל עליכם לדעת, כי אין כל קילה מחייב טיפול רפואי לאלתר, הדבר תלוי בחומרת התסמינים שאתם חווים. במידה והתסמינים שאתם חווים אין הפכו לסימפטומטיים, שמא אין תהיו חייבים לקבל בכלל טיפול רפואי. בכתיבת המאמר הזה הושקעו המון מאמצים מצדנו, לפיכך, נשמח מאוד לראות שאתם מכבדים אותנו, ומקפידים על קריאת המאמר למן ראשיתו ועד לתומו.

איך תדעו שאתם צריכים לעבור ניתוח קילה?

הרופא שלכם, סביר להניח, ימליץ לכם לעבור ניתוח קילה, בהתקיים הנסיבות שלעיל –

· כאשר הרקמות יילכדו בתוך הדופן של הבטן, מה שמכונה כליאה. במידה ואין מקדימים לטפל בקילה, המצב עשוי להסלים, בעוד אספקת הדם לרקמה תנותק.

· כאשר הקילה הופך לחנוק, הדבר עלול להסב לנזק קבוע, ומהווה מצב בריאותי של חירום ממש, שמחייב לעבור ניתוח. איבר כלוא, לרוב המעיים יושבתו, ובמידה ולא יוסר הקילה לאלתר, תחלו באופן חמור. תצרו קשר עם הרופא שלכם מיד, במידה ואתם מבחינים בבליטה שהפכה לגוונים כהים, אדומים או סגולים, או במידה ועלה לכם החום, או בעת החמרת הכאב, או שאתם סובלים מבחילות.

· הקילה יגרום לכם לתחושה של חוסר נוחות, כמו גם לכאבים קשים, או שהוא ילך ויתעצם בגודלו.

· במידה והקילה נמוג בעת שכיבה, זה מכונה קילה מופחת.

· מרבית הילדים או המבוגרים עשויים לעבור הליך כירורגי של קילה. במידה והמחלה מחמירה ואתם חלשים למדי, לא תמיד האופציה הניתוחית היא הכי נכונה לכם. הרופא שלכם עשוי לסייע לכם להביא בחשבון את היתרונות של הניתוח, כנגד ההיתכנות שלכם להתאושש מן המחלה.

מה הסיבוכים הצפויים להתרחש בעקבות ניתוח קילה?

ניתוח קילה נחשב לאקט שלרוב בטוח ביותר. אך הליך כירורגי, כמו כל הליך כירורגי, שמתקשר לקילה מלווה בהיתכנות של כמה סיבוכים, כמו למשל –

· כאבים – במרבית מן המצבים יכאב לכם האזור בעת תהליך הריפוי שאתם עוברים, אך קיימים בבני אדם שהולכים צעד אחד קדימה, והם מפתחים כאבים כרוניים מתמשכים בתום ההליך הכירורגי של הקילה, לדוגמה. יודעי דבר מאמינים, כי הניתוח עשוי להסב נזק לכל מיני עצבים. הליך כירורגי של לפרוסקופיה עשוי להסב להרבה פחות כאבים, לעומת ניתוח מסורתי.

· יתכן קיומו של זיהום בפצע של הניתוח.

· אפשרות להופעה של קרישי דם, אשר עלולים להתפתח בעקבות ההרדמה שעברתם, ואין נעתם במהלך זמן ממושך.

האם בתום ניתוח קילה, הוא עשוי לחזור?

תיתכן הישנות של ניתוח קילה. הקילה עשוי לשוב בתום ההליך הכירורגי שעברתם. על פי המון מחקרים אשר בוצעו בתחום, נמצא כי השימוש ברשת עשוי להפחית את הסיכונים להישנות הקילה בשיעור של כחמישים אחוזים.

מה המשמעות של ניתוח קילה לפרוסקופי?

ניתוח קילה לפרוסקופי מבוצע כאשר מנפחים את הבטן של המטופל בגז שאינו מסב נזק. הדבר מאפשר למנתח נראות מיטבית של האיברים שלכם. הוא יעשה מספר חתכים זעירים בסמוך לבקע. המנתח יחדיר צינור דקיק ביחד עם מצלמה מאוד קטנה בקצה של הלפרוסקופ. המנתח יעשה שימוש בתמונות מהלפרוסקופ בתור מנחה לתיקון הקילה בעזרת הרשת. בשביל הליך כירורגי של לפרוסקופיה, תעברו הרדמה כללית. תהליך ההחלמה לרוב יותר מהיר בהליך כירורגי שכזה ההחלמה הרבה יותר מהירה, בממוצע, המטופלים לחיי השגרה שלהם שבוע מוקדם יותר, לעומת ניתוח רגיל.

מה המשמעות של ניתוח קילה מסורתי – "פתוח"?

המשמעות של ניתוח קילה באה לידי ביטוי שמדובר אודות הליך כירורגי מסורתי, שנהוג לכנות אותו ניתוח "פתוח". בטרם צליחה של הליך כירורגי פתוח, תעברו הרדמה כללית. המנתח שלכם יבצע חתך על מנת להיכנס לעומקי העור של הגוף שלכם. במידה ויידחפו בעדינות מרובה הקילה בחזרה למקומו, יסירו את הקילה, ואחר כך יטיבו לקשור אותו. בשלב הבא, המנתח שלכם יסגור את המקום המוחלש של השריר, על ידי ביצוע של תפירה. בשביל קילה משמעותי, המנתח שלכם יכול להוסיף חתיכה של רשת גמישה, לשם מתן עוד תמיכה. הדבר יסייע לכם להימנע מהישנות של הקילה. הבחירה בסוג ההליך הכירורגי שאותו תצטרכו לעבור, בדרך כלל, תלוי במיקום, בגודל או בסוג של הקילה. הרופא שלכם יכול לשקול אף את הגיל שלכם, את אורח החיים הקבוע שלכם, ואת המצב הבריאותי שלכם, וכיוצא בכך.

מה יעשה מי שלא יכול לעבור ניתוח קילה?

במידה שאינכם יכולים לעבור ניתוח קילה, הרופא שלכם יכול להמליץ לכם ללבוש סוג של מחוך. מדובר על תחתונים שמהווים מעין תמיכה, שעשויים להפעיל לחץ עדין על הקילה, ולשמור אותו במקומו. הינם מצוינים עבור מי שלא יכול לצלוח הליך כירורגי, הווה אומר – מי שאינו מועמד מתאים לעבור ניתוח של קילה, או להקלה באופן זמני, בטרם צליחה של הליך כירורגי. עשו שימוש בסוג הזה של המחוך רק כאשר הרופא שלכם מפקח על תהליך ההחלמה שלכם.

על מה דיברנו עד כה?
שתפו את המאמר:
Picture of ד"ר אלדד פובזנר - מומחה לכירורגיה כללית ולפרוסקופית
ד"ר אלדד פובזנר - מומחה לכירורגיה כללית ולפרוסקופית

בוגר ביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

התמחות בכירורגיה כללית בבי"ח בילינסון. חבר הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב

מנהל המערך הכירורגי בבי"ח השרון – מרכז רפואי רבין.